PL Ürün Nedir | Özel Markalı Ürünler


Bu yazımızda marketlere yada diğer perakende işletmelere özel üretilen PL ürün nedir? Private Label ne demek? Özel Markalı Ürün Nedir sorularına cevap vereceğiz .

PL ÜRÜN ( private label) NEDİR?
Dilimize ingilizceden geçmiş olan bu terim,
temel anlamıyla “özel markalı ürün” demektir.
 Bu ürünler sektörde hatrı sayılır ve güçlü yer tutan üreticiler tarafından, özellikle halk ağzındaki adıyla “ucuzluk marketleri “ diyebileceğimiz marketler adına üretilirler.

PL ürünler marketlere özel tescil edilmiş markaları üzerinde taşırken, aynı zamanda o markete ait fabrikalarda üretilmek zorunda değildirler. Örnek vermek gerekirse;
Yeni Mağazacılık AŞ (A101) ve Yıldız Holding (Şok Market diyebiliriz) ortaklığında kurulan Ak Gıda yoğurt üretmektedir. Bu yoğurt aynı fabrika ve aynı bantta üretilmesine karşın A101 raflarında Birşah, Şok Market raflarında ise Mis markalı olarak satılmaktadır. 
Bir başka örnekte ise Şok’a özel olan Karmen Hindistan Cevizli Bar ürünü Ülker Cocostar fabrikasında üretilir ama markası Karmen’dir.

PL ürünü ulusal markalı ürünlerden ayıran en büyük özelliği Şirkete özel olmasıdır. Bu ürünler sadece tescil edildiği markette satılabilirler.

PL markalara örnek verelim:

A101 PL ÜRÜNLERİ (A101 e özel ürünler )
Birşah Yoğurt
Vera Ayçiçek Yağı
Bi Cola Kola
Kekspir Kek 
Keyfe Türk Kahvesi
Yöremce Nohut
Bendo Makarna
...vs

ŞOK MARKET PL ÜRÜNLERİ ( Şok’a özel ürünler )
Evin Ayçiçek Yağı
Karmen Gofret
Amigo Ayçekirdeği
Crown Kola
Piyale Makarna
Mintax Deterjan
Anadolu Mutfağı Mercimek
...vs

BİM PL ÜRÜNLERİ ( BİM’e özel ürünler )
Dost Yoğurt
Mutfağım Donuk Patates
Daphne Puding
Pastavenetta Makarna
Emin Kıyma
...vs

PL markalı özel ürünlerin ucuz olmasının yanında kalitesiz olduğu görüşü varsa da bu görüş görecelidir. İnsandan insana damaktan damağa değişebilir. 

PL ürünler neden tercih edilir sorusunu soracak olursak aslında verilecek cevap çok basittir.
İşletmeler için özel markalı PL ürünler sadık müşteri sağlamak adına kullanılırlar. Çünkü PL markalı ürünü başka bir markette bulmak mümkün değildir.

Müşteriler tarafından tercih edilme sebebi ise tabiki ucuz olmalarıdır. 

Yorumlar

Sorumluluk Reddi

Şok Marketleri, Şok Market, A101, BİM, Carrefour ve Migros gibi zincir marketlerin kataloglar vasıtasıyla aktüel kampanya ve indirim haberlerini sunan bir web sitesidir. Şok Marketleri ve sokmarketleri.com herhangi bir marketin kurumsal kimliğini temsil etmez. Bunun yanı sıra Şok Marketleri ve sokmarketleri.com’un hiç bir kurum yada kuruluşla maddi yada manevi bağı, ilişkisi ve sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır.