Apple ürünlerinin başındaki i harfi ne anlama geliyor? I Phone ne demek?

Apple ürünlerinin başındaki i harfi ne anlama geliyor? I Phone ne demek?


Günlük yaşantımızda bilgisayar, tablet, telefon, tv ve akıllı ev aletleri ile karşımıza çıkan Apple’ı hepimiz biliyoruz. Iphone, Ipad, Imac gibi ürünlerle piyasada güçlü bir yer tutan Apple, ürünlerinin başına neden “i” harfi koyuyor şöyle bir bakalım.

Apple ilk zamanlarında şirketten ayrılan Steve Jobs kendi şirketi olan Next’i kurmuştu. Ancak Jobs’un işleri pekte umduğu gibi parlak gitmedi. 
 O zamanlar Apple, yeni çıkaracağı ürünler için işletim sistemi arıyordu ve Jobs, işletim sistemi görevini üstlenmek üzere Apple ‘a geri çağrıldı. Şirketin CEO’luk görevi teklif edilen Steve Jobs görevi kabul etmedi ancak geçici CEO olabileceğini söyledi. Bu durumda kartvizitine geçici CEO anlamına gelen “interim CEO “ yazılması gerekiyordu. Gördüğünüz üzere bu uzun ve sıkıcı açıklama yerine Jobs,  kartvizitine “ i CEO “ yazılmasını istedi. 

Sektörde hızla yükselen Apple, çıkaracağı yeni ürünlere isim arayışı içerisindeyken “i” harfinin şirin ve anlamlı göründüğüne karar vererek yeni ürünlerine, i phone, i mac, i pad gibi isimler verdi. Ayrıca Apple’ın bilgisayarı olan Macintosh, I Mac olarak yeniden anılmaya başlandı. Macintosh ayrıca bir elma çeşididir ve Apple logosunda bu sıradan olmayan elma yer alır.

Yorumlar

Sorumluluk Reddi

Şok Marketleri, Şok Market, A101, BİM, Carrefour ve Migros gibi zincir marketlerin kataloglar vasıtasıyla aktüel kampanya ve indirim haberlerini sunan bir web sitesidir. Şok Marketleri ve sokmarketleri.com herhangi bir marketin kurumsal kimliğini temsil etmez. Bunun yanı sıra Şok Marketleri ve sokmarketleri.com’un hiç bir kurum yada kuruluşla maddi yada manevi bağı, ilişkisi ve sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır.