Aktüel Ürün Nedir? Aktüel Ürünler Ne Anlama Gelir?

Biliyoruz. Şok Market Aktüel, Şok Aktüel, A101 Aktüel, BİM Aktüel, Migros Aktüel gibi kelimelerle sıkça karşılaşıyorsunuz. Gelgelelim sorumuza: Altüel ürün ne nedir? Aktüel ürün ne anlama gelir? 


Aktüel Ürün Ne Demek?

Aktüel, sözlük ve en temel anlamıyla güncel demektir. Aktüel ürün ise güncel olaylara ve önemli günlere hitap eden ürün yelpazesidir.
Örneğin önümüzdeki hafta anneler günü ve örnek market ise BİM olsun. BİM anneler gününe özel ürünler satışa sunarak özel bir güne hitap etmekte ve hitap ettiği ürünlere ise özel bir gün olması hasebi ile aktüel ürün denmektedir.
  Kataloglarda veya internette BİM Aktüel Ürünleri araması yapan bir kullanıcı Bim'in anneler gününe özel satışa sunduğu örneğin bir ütüyü gördüğünde anneler gününün yaklaşmakta olduğunu hatırladığı için satın alma eğilimi artacaktır.

Bir başka örnekte A101 Aktüel Ürünlerinden bahsedelim.
Yaz aylarının yaklaşmasıyla piknik, seyahat ve kamp aktiviteleri artar. Dolayısıyla güncel  durum bu aktivitelerin artması olacağından güncel ürünler yani aktüel ürünler ise kamp sandalyesi, kamp çadırı, valiz, mangal, piknik seti gibi ürünler olacaktır. A101 yaz aylarında piknik, eğlence ve kamp ürünlerine yönelerek dönemin aktüel ürünlerini müşterilerine sunmuş olur.

Yada teknoloji ürün haberlerinin sıkça duyulduğu bir gündemde güncel ürün teknolojik olmalıdır. BİM PlayStation, A101 Smart TV, Şok Market Akıllı Telefon satışları genellikle bu tür haberlerin sıklığında ortaya çıkmaktadır.

Aktüel Ürünler Marketler İçin Neden Önemlidir?

Güncel ürünler yada bir başka değişle spot ürünler marketlerde kar elde etmekten çok müşteri çekmek ve asıl ürün raflarını yada müşteri-ucuzluk-çeşit anlayışını müşterilere aşılayabilmek için kullanırlar. Mesela siz Şok Market'te satılan bir aktüel ürünü almaya gittiğinizde rafta duran ve Şok'a özel olan AMİGO Marka cipsin fiyatının nispeten ucuz olduğunu görür ve denemeye karar verirsiniz. Eğer beğenirseniz sonrasında o ürünü almak için sadece Şok Market'e gitmeniz gerekir. Marketlerin hedefledikleri de zaten budur. Bu sebeple aktüel ürünlerinin fiyatlarını da uygun tutarlar.

Spot ürünlerin  başka önemi ise kendi içinde birbirini tamamlayıcı özellik taşırlar. Eğer anneler gününde A101 de satılan cep telefonunu almaya giderseniz, cep telefonları için kulaklıklar, şarj aletleri, telefon tutacakları, hafıza kartlarını da görürsünüz. Telefon için alışverişe güden bir müşterinin bu ürünleri alma olasılığı her zamankinden fazladır.


Sorumluluk Reddi

Şok Marketleri, Şok Market, A101, BİM, Carrefour ve Migros gibi zincir marketlerin kataloglar vasıtasıyla aktüel kampanya ve indirim haberlerini sunan bir web sitesidir. Şok Marketleri ve sokmarketleri.com herhangi bir marketin kurumsal kimliğini temsil etmez. Bunun yanı sıra Şok Marketleri ve sokmarketleri.com’un hiç bir kurum yada kuruluşla maddi yada manevi bağı, ilişkisi ve sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır.